Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Zaczęło się od Pucyfiku. Promocja książki Doroty Kobierowskiej - Dębiec

Przygotuj do druku Zapisz jako PDF

17 czerwca 2014 roku w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbyła się promocja książki Doroty Kobierowskiej – Dębiec „Zaczęło się od Pucyfiku. Ochrona środowiska na Pomorzu 1980 - 2014”.  Spotkanie zorganizowane zostało przez partnera wydania książki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz wydawcę publikacji Fundację Centrum Solidarności.

Spotkanie promocyjne w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku powiedziała, że książka „Zaczęło się od Pucyfiku” to ogromny wkład w dzieło 25 lat odzyskania wolności. „Dorota Kobierowska podsumowała to co działo się w ochronie środowiska przed 1989 rokiem i tuż po nim”.

„Ta książka uświadamia jak wiele działań zostało podjętych w latach 80 – tych. Upamiętnia i przypomina ludzi, którzy działali na rzecz ochrony środowiska” – mówiła podczas promocji Danuta Kobzdej – prezes Fundacji Centrum Solidarności.

Prof. Andrzej Baranowski – pierwszy i honorowy prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Wschodnio – Pomorskiego stwierdził, że publikacja jest próbą opisania drogi, którą przebyliśmy w zakresie ochrony środowiska na Pomorzu.

Autorka Dorota Kobierowska – Dębiec podpisuje publikację  „Zaczęło się od Pucyfiku”

Skażone morze, zatrute rzeki, zadymione miasta. 30 lat temu region gdański ogłoszono obszarem klęski ekologicznej. Na plażach Zatoki Gdańskiej stały tablice „Kąpiel wzbroniona”. Zanurzenie w Bałtyku groziło m.in. durem brzusznym albo czerwonką. Z kominów zakładów przemysłowych wydobywały się tysiące ton związków toksycznych. Narastająca degradacja środowiska naturalnego mobilizowała do działania naukowców i działaczy w ramach tworzących się niezależnych ruchów ekologicznych. Od 1989 roku zaczęła się likwidacja zaniedbań w ochronie środowiska. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku uczestniczył we wszystkich działaniach związanych z ochroną wód, powietrza, ziemi i przyrody. Jak przez lata zmieniło się Pomorze? Jaki jest  stan środowiska naturalnego naszego regionu? O tym jest ta książka … Warto do niej zajrzeć.

Opublikowano: 18.06.2014